FAQ - Najczęściej zadawane pytania
1. Często na przewodach spotyka się oznaczenie OFC. Co ono oznacza?
2. Który głośnik z serii SPW lub PRO mogę użyć do budowy Subwoofera?
3. Jaki rodzaj mocy jest podany w opisie głośników z waszej oferty?
4. Co to jest wyjście współosiowe cyfrowe?
5. Wyjście optyczne Tos Link – jaki to typ złącza?
6. CHINCH, co to za złącze?
7. Co to jest DVI ?
8. Co to jest S-Video ?
9. Co to jest Composite Video ?
10. Jak wiele wejść/wyjść HDMI będzie mi potrzebne ?
11. Jakie są różnice pomiędzy HDMI a DVI ?
12. Co to jest HDMI ?
13. Czy mogę korzystać z HDMI w odległości większej niż 10 m od źródła sygnału ?
14. Co to jest ferrofluid?
15. Czy mogę podłączyć źródło obrazu VGA do odbiornika ze złączem DVI ?
16. Czy HDMI jest kompatybilne z DVI ?
17. Jaka jest różnica pomiędzy HDMI v1.3 a HDMI v1.3a czy v1.3b ?
1. Często na przewodach spotyka się oznaczenie OFC. Co ono oznacza?
Oznaczenie OFC (z ang. Oxygene Free Copper) na przewodach informuje o tym, że w danym przewodzie jako przewodnik zastosowano miedź beztlenową. Miedź beztlenowa to taka miedź przy produkcji której zadbano o jak największą jej czystość.
W suchym powietrzu miedź nie utlenia się. Ale zawartość wody (pary wodnej), opary ługów, kwasów, związki siarki i wysoka temperatura powodują, że na powierzchni miedź utlenia się bardzo szybko. Jej tlenki i siarczki są słabymi przewodnikami prądu, co powoduje trudności w jego przepływie. Miedź o bardzo wysokiej czystości jest bardziej odporna na utlenianie niż zanieczyszczona.
2. CHINCH, co to za złącze?
Złącza CHINCH to potoczna nazwa złącza typu RCA. Jest to najstarszy i najpopularniejszy do dzisiaj typ złącz w zestawach audio.
3. Wyjście optyczne Tos Link – jaki to typ złącza?
Jest to wyjście sygnału cyfrowego z odtwarzaczy pracujących w systemie cyfrowym - CD, DVD, MD. Sygnał wychodzący z takiego urządzenia zostaje zamieniony za pomocą diody LED (świecącej) na ciąg impulsów świetlnych. Najczęściej w tego typu wyjściach wykorzystuje się złącze typu Tos Link, (Toshiba Link) a do połączeń używa światłowodu. Zalety takiego połączenia to brak pojemności, indukcyjności i oporności kabla oraz brak połączenia masy między urządzeniami.
4. Co to jest wyjście współosiowe cyfrowe?
Jest to wyjście sygnału cyfrowego wykorzystujące złącza żeńskie RCA (chinch), stosowane w podobnych sytuacjach jak wyjście optyczne. Jeżeli użyjemy kabli przystosowanych do przesyłania sygnałów cyfrowych uzyskamy doskonałą jakość transmisji.
5. Jaki rodzaj mocy jest podany w opisie głośników z waszej oferty?
W opisie naszych głośników podana moc jest mocą maksymalną. Wartość ta określa, jaką maksymalną moc możemy doprowadzić do głośnika tak, aby nie nastąpiło jego uszkodzenie.
6. Który głośnik z serii SPW lub PRO mogę użyć do budowy Subwoofera?
Głośniki SPW i PRO są głośnikami średnio-niskotonowymi, dlatego nie zaleca się stosowania tych głośników jako niskotonowych. Głośniki te przeznaczone są do budowy kolumn głośnikowych.
7. Co to jest ferrofluid?
Ferrofluid to ciecz utworzona przez zawiesinę bardzo drobnych cząstek tlenków żelaza o wysokiej przenikalności magnetycznej. Ciecz tą stosuje się nieraz w szczelinie obwodu magnetycznego głośników wysokotonowych lub średniotonowych. Zastosowanie ferrofluidu wpływa w istotny sposób na parametry głośnika. Duża przewodność cieplna ferrofluidu powoduje polepszenie odprowadzania ciepła z uzwojenia cewki.
8. Czy mogę korzystać z HDMI w odległości większej niż 10 m od źródła sygnału ?
Tak. Aby odbierać sygnał HDMI z odległości większej niż 10m należy skorzystać z ekstenderów lub przełączników HDMI wyposażonych we wzmacniacz sygnału, np. VSH-201E (#03362).
9. Co to jest HDMI ?
HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) jest ogólnoświatowym standardem interfejsu przeznaczonego do przesyłania nieskompresowanego dźwięku i obrazu w postaci cyfrowej. Jest szeroko stosowany odwarzaczach DVD, odbiornikach A/V, monitorach komputerowych, telewizorach, urządzeniach do odbioru telewizji cyfrowej.
[więcej»]
10. Jakie są różnice pomiędzy HDMI a DVI ?
HDMI jest tym samym co standard DVI poszerzony o:
- obsługę dźwięku (do 8 nieskompresowanych kanałów)
- mniejsze złącza
- wsparcie dla przestrzeni kolorów YUV
- wsparcie dla CEC (Consumer Electronics Control)
- wsparcie dla CEA-861B InfoFrames
11. Jak wiele wejść/wyjść HDMI będzie mi potrzebne ?
Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od ilości posiadanego sprzętu wyposażonego w złącza HDMI. Standardem są 3 lub 4 złącza w sprzęcie HDTV. W przypadku, gdy ilość złącz w sprzęcie odbiorczym jest niewystarczająca lub sygnał musi być rozdzielony na kilka odbiorników, należy skorzystać z przełączników/rozgałęźników wyposażonych w dodatkowe porty, np. VSH-108 (#03358).
12. Co to jest Composite Video ?
Composite Video znane również jako CVBS (Composite Video Blanking and Sync), jest wyjściem sygnału telewizji analogowej. Standardowym typem stosowanego złącza jest RCA. Obraz kompozytowy jest przesyłany w jednym ze standardowych formatów NTSC, PAL lub SECAM jako złożony jest z trzech sygnałów Y, U oraz V (YUV). Ze względu na niską jakość obrazu, w praktycznych zastosowaniach częściej wykorzystywany jest format S-Video.
13. Co to jest S-Video ?
S-Video (ang. Separated Video), zwany czasami Super Video lub Y/C, jest standardem przesyłania sygnału wizyjnego umożliwiającym uzyskanie lepszej jakości obrazu niż przy wykorzystaniu Composite Video. Zostało to uzyskane przez rozdzielenie sygnału luminancji (informacje o jasności obrazu) od sygnału chrominancji (informacje o nasyceniu barw). Złącze standardu S-Video przenosi tylko sygnał wizyjny. Do przesyłania fonii wykorzystuje się oddzielne przewody.
Główną zaletą oddzielnego przesyłania sygnałów luminancji i chrominancji jest ostrzejszy obraz będący rezultatem szerszego pasma przenoszenia sygnału luminancji i wydajniejszej pracy dekodera kolorów (sygnał chrominancji). Obecnie standard ten jest popularny w odtwarzaczach DVD, niektórych magnetowidach, oraz wielu nowoczesnych odbiornikach telewizyjnych.
14. Co to jest DVI ?
DVI (ang. Digital Video Interface) jest to specyfikacja i rodzaj złącza stworzone przez Digital Display Working Group (DDWG) po to, by móc podłączyć analogowe i cyfrowe monitory za pomocą jednego typu interfejsu. Istnieją trzy rodzaje złącz DVI:
DVI-A, przeznaczony do przesyłania sygnałów analogowych;
DVI-D do przesyłania danych cyfrowych
DVI-I do przesyłania obydwu typów sygnałów.
Wykorzystując złącza DVI, dane cyfrowe, które przesyłane są do analogowego monitora, zostają przekształcane na postać analogową. Jeśli monitor w pełni cyfrowy, taka konwersja nie jest konieczna. Wiele współczesnych monitorów, podobnie jak karty graficzne, posiada złącze DVI, które powoli zastępuje stare wysłużone złącze VGA.
15. Czy mogę podłączyć źródło obrazu VGA do odbiornika ze złączem DVI ?
Istnieje możliwość bezpośredniego podłączenia urządzenia z wyjściem VGA do odbiornika wyposażonego w złącze DVI. Warunkiem jest wyposażenie odbiornika w złącze DVI-I. Do realizacji połączenia należy skorzystać z odpowiedniej przejściówki, np #05573.
16. Jaka jest różnica pomiędzy HDMI v1.3 a HDMI v1.3a czy v1.3b ?
Dla użytkownika końcowego nie ma żadnych różnic pomiędzy wersjami HDMI 1.3, 1.3a i 1.3b. Te pomniejsze wersje są związane z procesem wytwarzania oraz testowania urządzeń i nie mają żadnego wpływu na funkcjonalność produktu finalnego.
17. Czy HDMI jest kompatybilne z DVI ?
Tak. HDMI jest w pełni kompatybilny ze standardem DVI. Telewizory cyfrowe z HDMI będą poprawnie wyświetlały obraz podany z wyjścia DVI, podobnie jak telewizory z wejściem DVI wyświetlą obraz ze źródła HDMI.
W przypadku starszych komputerów PC, posiadających karty graficzne ze złączem DVI zaprojektowane tylko do wyświetlania obrazu na monitorach komputerowych, mogą wystąpić problemy. Należy upewnić się, że posiadana karta graficzna jest w stanie wygenerować obraz w formacie zgodnym z telewizyjnym.